Make your own free website on Tripod.com

Dj. Albani

Faqja e Pare
Muzik
Foto Personale
FoTo
Coment
Regjistri
Dj. Albani "POEZI DASHURIE"
Coment

Intervistė me Ermal Fejzullahun
Shpatin e kam shok shumė tė mirė. Jemi shpesh nė koncerte, tė dy punojmė, tė dy jemi tė suksesshėm pra, tė dy jemi rivalė dhe shokė tė mire” Ai ėshtė njė kėngėtar i ri nė moshė, por me njė karrierė qė kushdo do ta dėshironte. Brenda njė kohe shumė tė shkurtėr djaloshi kosovar arriti tė rrėmbente zemrat e shumė vajzave nė mbarė trevat shqiptare, por edhe nė botė, me hitet e tij romantike qė vazhdojnė tė jenė shumė tė preferuara.?... 

( Lexoje tė tėrin )
Ermaj Fejzullahu  Yllë I Estrades Sonë

Gruja dhe Familja
Gruaja dhe Familja edhe shumë qka rreth Familjes
Ja disa nga rreziqet e shumta si pasojė e mosmartesės; 
rreziku trupor dhe shėndetėsor. Mosmartesa shpie gjer tek prostitucioni dhe sėmundjet ngjitėse vdekjeprurėse si: sida, sifilizi, gonorea, papiloma e njeriut, sėmundja e adoleshencės sė hershme etj. 
rreziku moralo-shpirtėror. Si rrjedhojė e mosmartesės paraqiten devijime tė rėnda morale dhe shpirtėrore. Kėshtu kemi prostitucionin, pastaj homoseksualizmin, pedofilizmin e shumė tė tjera tė kėtij rangu,...

Zhvillimi i Qipave 3D Tė Bazuar Nė Punėn e Trurit
Hulumtuesit nga Imperial College nė Londėr, Durham University dhe Univeristy of Sheffield kanė krijuar njė ēip tė ri i cili ėshtė i bazuar nė trurin e njeriut. Ky ēip do tė ketė aftėsi tė ruan shėnime tė shumta falė lidhjeve tė komplikuara tė nanotelave, ndėrsa tė bėnė veprime llogaritėse nė pikat takuese mes nanotelave, ide e marur nga truri i jonė.
Pėrdorimi i ēipave tė tillė do tė jetė i paraparė pėr pajisje mobile, pėr tė rritur aftėsinė ruajtėse tė tyre nė kapacitet tė afėrt me atė tė PC-ve tė sotme...

( Lexoje tė tėrin )
Nje Jetë  Shume  Interesante naj Mundson Teknologjie e Sodit Lexo....

Pse nevojiten armiqtė nė jetė...
Duhet pajtuar me njė tė vėrtetė: “Ėshtė e pamundur tė jeni Diell pėr tė gjithė”.  Ėshtė e pamundur t’i pėrlqeni tė gjithė njerėzve. Ėshtė e pamundur qė tė jeni pandėrprerė simpatik ndaj tė gjithė njerėzve. E vėrtetė ėshtė se mundohemi tė jemi tė kėndshėm dhe tė sillemi mirė me tė gjithė njerėzit, dhe pėr kėtė shkak dhe shpesh i durojmė pasojat. E vėrtetė ėshtė po ashtu se mirėsjellja dhe kėndshmėria e juaj mund tė zbutė shumė gjėra mirėpo vėrtet a vlen qė pėr shkak tė kėsaj tė sillemi tė kėndshėm madje deri nė hipokrizi?... 
( Lexoje tė tėrin )
Pse te kemi Armiq  ????

qerkinaj.com
Poeti mė i madh i Rilindjes Kombėtare
Te Mesojm Letersi
Poeti mė i madh i Rilindjes Kombėtare, atdhetar, mendimtar dhe veprimtar i shquar i arsimit e i kulturės shqiptare.

Lindi mė 25. 5. 1846 nė Frashėr tė Pėrmetit. Pasi kreu shkollėn fillore nė qytetin e lindjes, mė 1865 u shpėrngul nė Janinė, ku bashkė me tė vėllanė mė tė vogėl Samiun  mbaroi gjimnazin Zosimea (1869)...
   

Teknologji-a e Sodit
            Helikopteri Pa Pilot
Njė software shumė i sofistikuar do tė udhėheqė helikopterėt e tė ardhmes. Qėndra e kėrkimeve tė teknologjive tė reja Phantom Works, e kompanisė Boeing nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ka prodhuar njė helikopter nė gjendje tė fluturojė pa pilot.
Akoma nė fazė eksperimentimi , makina e gjeneratės sė re pas mbarimit tė tė gjitha testeve do tė pėrdoret nga ana e ushtrisė amerikane.
Sipas shumė zėrave, A-160, emri i kėtij helikopteri mund tė kalojė nė prodhim pėr 2 vjet. I gjatė rreth 10 metra, helikopteri robot ka njė rotor me njė diametėr prej 11 metrash, do tė fluturojė me njė shpejtėsi maksimale prej 260 kilometra nė orė dhe do tė ngrihet nė njė lartėsi prej 9000 metrash.
I komanduar nė distancė nga njė software, A-160 do tė pėrdoret nė rolin e pėrgjuesit pėr shėnjestra tė ndryshme, si urė ndėrlidhje dhe pėr furnizime shumė preēize
“Nė krahasim me njė helikopter normal A-160 ėshtė fantastik, sepse mund tė fluturojė pėr rreth 4000 kilometra dhe mund tė qėndrojė nė fluturim rreth 24 orė”, kanė thėnė krijuesit e kėtij helikopteri
www.qerkinaj.com
            Ombrella Teknologjike Tė Lajmėron Nė Rast Shiu
Pėr serinė e “shpikjeve tė kota”, nga amerika vjen ombrella e motit. Ky aksesor pak i ēuditshėm qė jo vetėm tė mbron nga shiu , por ėshtė edhe nė gjendje tė lajmėrojė nė rastin para se tė fillojė tė bjerė shi. Para se tė bjerė shi, thonė krijuesit e kėsaj ombrelle , doreza elektronike fillon tė ndriēojė me ngjyrė blu. Kur fillon tė ndriēojė mjafton tė hapėsh ombrellėn teknologjike pėr tu mbrojtur nga njė shi i papritur.
Ombrella e re ka tėrhequr vėmendjen e shumė amerikanėve, tė cilėt po presin ta provojnė, dhe nėse “ambient umbrella”, emri i kėtij produkti, do tė jetė nė gjendje tė parashikojė motin mė mirė se meteorologėt profesionistė.
www.qerkinaj.com
            Lind Kompjuteri Apple-Intel
Apple braktis proēesorėt IBM PowerPC dhe do tė nxjerrė nė treg kompjuterin e parė me processor tė prodhuar nga Intel. Krijuesi i kolosit informatik Steve Jobs, deklaroi se iMac i ri ėshtė 2-3 herė mė i shpejtė se iMac G5. Linja e tyre e re e kompjuterave do tė dalė me tė njėjtat forma dhe dimensione tė linjės aktuale me ēmime duke filluar nga 1299 $.
Kompjuterat e rinj tė Apple do tė pėrdorin mikroēipin tė Intel Core Duo dhe tashmė janė nė linjat e prodhimit, Intel gjithashtu anunēoi linjėn e re tė kompjuterave MacBook Pro, gjithmonė me ēipin Core Duo, nė vend tė kompjuterave actual PoėerBook. MacBook do tė letė disponibėl nė shkurt tė kėtij viti mė njė ēmim bazė prej 1999 dollarė.
www.qerkinaj.com
            Geni i Jetėgjatėsisė
Shkencėtarėt thonė se janė tepėr optimistė rreth njė eksperimenti nė laborator i cili ka treguar se jeta e kafshėve mund tė zgjatet. Gjithkush mund tė bėjė pyetjen, nė se tani radhėn e ka njeriu. A do tė jenė nė gjendje shkencėtarėt ta zgjasin e jetėn e tij? Ky krimb i vogėl qė shihet nė mikroskop, normalisht ka njė jetėgjatėsi tė shkurtėr. Por kur biologia nga Kalifornia, Sinthia Kenion ndryshoi ose aktivizoi njė gjen tė kėtij krimbi, ajo vuri re se krimbi jetoi dy herė mė gjatė sesa normalisht. Dhe kjo ndodhi vetėm duke i ndryshuar njė gjen tė vetėm. Kjo lė tė kuptohet se edhe tek njeriu, aktivizimi i njė gjeni tė vetėm mund tė ndryshojė jetėgjatėsinė. Askush nuk kishte mundur tė zbulonte gjenin pėrgjegjės pėr plakje, apo ēelsin e moshės, derisa shkencėtarja Kenion bėri tė ditur arritjet e saj, njė vit mė parė. Gjeni ėshtė quajtur Daf 2. Pas kėsaj, shkencėtarė tė tjerė filluan tė pėrcaktojnė gjenet e jetėgjatėsisė tek fluturat dhe minjtė, jeta e tė cilėve pas ndryshimit tė gjenit u zgjat 20 pėrqind. Por kur shkencėtarja Kenion ndryshoi jo njė por dy gjene tek krimbi nė laborator, jeta e tij u zgjat 6 herė mė shumė. Pėr njeriun kjo shifėr do tė ishte e jashtėzakonshme, mendoni sikur njerėzit tė arrijnė tė jetojnė 500 vjet dhe plotėsisht tė shėndetshėm. Teorikisht, tė gjitha krijesat janė pajisur me gjene tė tilla tė jetėgjatėsisė. Shtrohet pyetja pėrse? Shkencėtarja Kenion thotė se ka tė ngjarė qė ky gjen i mbron kafshėt nga rreziku i urisė dhe i kushteve klimatike. Gjeni kur nxitet apo ngacmohet, krijon njė reaksion zinxhir tė njė grupi tė gjėrė gjenesh qė kryjne rigjenerimin e qelizave e luftojnė sėmundjet. Kur shkencėtarėt arrijnė tė aktivizojnė artificialisht kėtė sistem gjenesh, ata ndihmojnė pėr mbajtjen gjallė tė organizmit. Dhe pėrderisa ky sistem gjenesh ėshtė i pranishėm tek shumė kafshė, ka shumė tė ngjarė qė atė ta kenė edhe njerėzit. Gjithė optimizėm rreth zbulimit tė saj, shkencėtarja Sinthia Kenion ka krijuar tani njė kompani pėr prodhimin e njė tablete pėr nxitjen e gjenit tė jetėgjatėsisė tek njeriu.
 
www.qerkinaj.com

Fundi dhe Problemet
Dashuria  Vyrtyt i jetes
Thonė se sa herė njė derė mbyllet njė tjetėr hapet. Nėse pak mė mirė mendoni do tė vėreni se kjo thėnjė ėshtė mė se e vėrtetėė. Vėrtet ndarja apo pėrfundimi i njė lidhjeje ėshtė pikėlluese, po a ėshtė ajo fund apo fillim!?!!
Simptomet apo shenjat qė i paraprinė ndarjes
- Fjalosjet e shpeshta rreth gjėrave qė nė fazėn e tė dashuruarit as qė vėrehen.
Edhe kur mė s'ka arsye partnerėt tashmė tė distancuar nga dashuria pėr njėri tjetrin, mes vete fjalosen rreth asaj se kush e ka filluar...
     
( Lexoje tė tėrin )

Hitman: Lojra e Re
Se Lojra Onlin  Se shpejti edhe 500 Lojara te re reja
Se shpejti titulli i katert i Hitman, serise se lojes me killerin me te pashpirte ne historine e videolojrave, duke u kthyer ne nje personazh makaber qe gjithsesi ka ate karakterin dhe stilin e tij.
"Blood Money" - para gjaku, eshte titulli i ketij titulli kaq te pritur. Tjeter perkthim i ketij titulli do te ishte dhe "Para ne shkembim te gjakut", jo se protagonisti yne killer do shkoje te shese gjak, por perkundrazi do te jete me i tmerrshem dhe me i eger...
 

                        Windows XP nė  Gjuhėn Shqip
  

Doli pakoja e ndėrfaqes sė Windows XP nė shqip. Pėr shtimin e gjuhės shqipe ka merita Qendra pėr Edukim dhe Pėrparim nga Kosova.
Sipas informatave nė web-sitin zyrtar, pakoja mund tė instalohet vetėm nė sistemet e licensuara. Nė Kosovė e Shqipėri kopjet e tilla janė shumė tė rralla, pėr shkak tė mungesės sė ligjeve pėr pirateri.
kjo pako mund tė shkarkohet nė likun e mėposhtėm. Gjatė procesit tė shkarkimit kėrkohet qė sė pari tė verifikohet kopja origjinale e sistemit aktual pėrmes mjetit "Genuine Microsoft Software".
Pėr instalimin e kėsaj pakoje nevojitet:
- Windows XP me Paketė shėrbimi (SP2)
- Versioni shqip i Windows-it XP Profesional me SP2 ose Windows-i XP
- 4.63 MB nga hapėsira e lirė nė dispozicion pėr shkarkim
- Rreth 15MB nga hapėsira e lirė pėr instalim
     Shkarkoje Ketu

Dj_Albani@hotmail.com

Dj. Albani Music For Ever